Wartość EPD – Efektywna Powierzchnia Dachu

Przed instalacją rynien należy dokładnie określić to jakie elementy systemu orynnowania będą nam potrzebne oraz określić wszelkie ich parametry. Od czego zależy wybór odpowiednich akcesoriów oraz średnic rynien? Podstawową wartością, która jest znacząca dla dobrego zaplanowania instalacji rynnowej jest tak zwana Efektywna Powierzchnia Dachu.

Im większa powierzchnia dachu, tym więcej wody trzeba będzie z niej jednorazowo odprowadzać podczas opadów. Zastosowanie zbyt małej średnicy odpływów i rynien w stosunku do ilości spływającej wody skutkować będzie przelewaniem się korytek w losowych miejscach i zalewaniem elewacji budynku. To dlatego średnica rynien w handlu jest zróżnicowana – dachy o różnej powierzchni potrzebują odmiennych wielkości orynnowania.

Jak obliczyć Efektywną Powierzchnię Dachu?

Wzór na obliczanie tej wartości wygląda następująco:

EPD=(H/2+W)xL

Co oznaczają poszczególne litery wzoru? H to nic innego jak tylko wysokość dachu mierzona od jego podstawy do zwieńczenia. Pod literą W kryje się szerokość dachu – a dokładnie odległość od szczytu dachu do jego krawędzi mierzona w płaszczyźnie poziomej. Litera L to długość dachu. Wynik otrzymany z wzoru daje Efektywną Powierzchnię Dachu wyrażoną w metrach kwadratowych.

Dodatkowo jednak trzeba uwzględnić kilka czynników. Pierwszym z nich jest ilość narożników. Każdy narożnik położony w odległości mniejszej niż 2 metry od odpływu automatycznie powoduje, że do EPD doliczyć musimy 10% pierwotnej wartości. Narożnik umieszczony dalej niż 2 metry od odpływu to 5% doliczone do wyniku. W przypadku dachów płaskich lub takich gdzie nachylenie nie przekracza 10 stopni nie musimy wykonywać tak skomplikowanych operacji – Efektywna Powierzchnia Dachu wyznaczana jest wtedy po prostu przez pomnożenie długości i szerokości pokrycia.

Dlaczego ważne jest to aby dokładnie obliczyć jakie rynny są nam niezbędne? Czy nie łatwiej po prostu zastosować największą dostępną średnicę i mieć pewność, że instalacja poradzi sobie z każdym deszczem? Teoretycznie jest to słuszne rozwiązanie, ale instalacja rynien wiąże się z niemałymi kosztami. Nie warto ponosić zbędnych kosztów na rozwiązanie, które nie jest niezbędne. Niepotrzebne koszty to coś na co pozwolić sobie mogą nieliczni. Znając Efektywną Powierzchnie Dachu możemy samodzielnie określić potrzebne średnice z pomocą tabeli dostępnych u producentów lub zlecić to zadanie zawodowcom. Kilka prostych pomiarów i obliczeń pozwoli zaoszczędzić dużą ilość gotówki – albo unikając zbędnych kosztów instalacji, albo omijając ogromne sumy potrzebne do naprawy zalanej deszczówką elewacji.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *