Średnica rynny a powierzchnia dachu

Odprowadzenie wody z dachu wydaje się być zadaniem banalnym – wystarczy zainstalować na krawędzi rynnę i cały problem zostaje rozwiązany. Jednakże skuteczne odprowadzanie wody z dachu wymaga tego, aby system rynnowy był zainstalowany poprawnie, a wszystkie jego parametry odpowiednio dobrane. A zatem nie wystarczy instalacja jakiejkolwiek rynny – zaplanowanie dobrego orynnowania wymaga nieco więcej uwagi.

Przede wszystkim konieczne będzie określenie efektywnej powierzchni dachu. W zależności od niej można obliczyć jaka ilość wody może spływać do systemu rynnowego, dzięki czemu można optymalnie dobrać średnicę rynien i rur spustowych. Zbyt wąskie rury mogą nie poradzić sobie ze znacznymi ilościami deszczówki i powodować przepełnienie rynien, co w skutkach jest podobne do sytuacji w której wcale by ich nie było.

Najprościej odwadnia się dachy dwuspadowe – problemy sprawiają za to dachy wielopołaciowe lub niestandardowe. Im więcej narożników trzeba zainstalować w systemie, tym bardziej spada jego wydajność – każde zakrzywienie spowalnia przepływ wody co powoduje, że trudniej odprowadzić deszczówkę. Skomplikowane dachy z wieloma zakrzywieniami czasami wymagają instalacji wielu narożników w niewielkich odstępach, co automatycznie wymusza konieczność poszerzenia średnicy rynien. Problem ten można czasami rozwiązać poprzez instalację w takim miejscu rury spustowej.

Sprytne rozmieszczenie rur spustowych może poważnie zwiększyć efektywność całego systemu. Dla przykładu – rura spustowa o średnicy 55 milimetrów jest w stanie odprowadzić skutecznie wodę z dachu o powierzchni 40-50 metrów kwadratowych jeżeli zainstalowana zostanie w centralnym punkcie ściany, ale przesunięta na jej skraj zmniejszy swoją efektywność niemal o połowę i wystarczy do obsługi dachu o powierzchni jedynie 20-30 metrów kwadratowych.

Jak wspomniano wcześniej – głównym parametrem odpowiedzialnym za dobór odpowiednich rozmiarów rynien jest efektywna powierzchnia dachu. Aby ją poznać potrzebne będą pomiary. Poznać trzeba trzy podstawowe wielkości – wysokość dachu, długość dachu oraz odległość od narożnika dachu do kalenicy (mierzoną w poziomie). Wzór niezbędny do określenia powierzchni wygląda następująco:

Efektywna powierzchnia dachu = (odległość od narożnika do kalenicy + połowa wysokości dachu) x długość

W miejscach sprzedaży rynien znajdziemy odpowiednie tabele, które dokładnie określają jaką średnicę konkretnych rynien musimy zastosować przy konkretnej powierzchni dachu – zwykle z uwzględnieniem usytuowania miejsc wypuszczenia rur spustowych.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *