Samodzielny montaż rynien – na co zwrócić szczególną uwagę

Montaż rynien zwykle pozostawia się fachowcom. Nie każdy jednak ma możliwość lub chęć by płacić niemałe pieniądze za taką usługę i postanawia zainstalować tą z pozoru prostą instalację samodzielnie. Czy można zająć się tym zadaniem własnym sumptem? Owszem – ale warto pamiętać o tym, że praca ta wymagać będzie sporo dokładności.

Nie posiadając zdolności technicznych i manualnych nie warto nawet zaczynać, ale jeżeli ktoś posiada smykałkę do tego typu prac to przy zachowaniu zasad i przestrzeganiu fachowych wskazówek, może samodzielnie zainstalować rynny tak samo dobrze jak ekspert.

Dobrze działający system rynnowy opiera się na grawitacji – oznacza to, że rynny montujemy zawsze ze spadkiem w kierunku rur spustowych. Każdy spust powinien odprowadzać deszczówkę z odcinka rynny nie dłuższego niż 10 metrów. Zalecany spadek rynien to 0,5 – 1% co oznacza, że każdy metr rynny powinien być prowadzony z różnicą poziomów rzędu 5-10 milimetrów.

Rynny instalowane są zwykle z pomocą haków montowanych bezpośrednio do krokwi. Stanowią one fundament dla rynny – najważniejsze jest aby zachować odpowiednią odległość pomiędzy hakami – każdy producent podaje własne parametry odpowiednio dopasowane do średnicy, kształtu i wytrzymałości konkretnego modelu. Podanych wartości nie trzeba przestrzegać – można co prawda zainstalować haki nieco gęściej, co dodatnio wpłynie na sztywność instalacji, ale nigdy nie należy zwiększać odległości między mocowaniami. Zbyt rzadko zainstalowane haki mogą zerwać się pod naciskiem zalegającego w nich śniegu.

Typowy rozstaw dla rynien z tworzywa, aluminium lub miedzi to zwykle ok. 40-60 cm – rynny stalowe instalować można z rozstawem podpór w zakresie od 50-70 cm. W przypadku gdy rozstaw krokwi dachowych nie pozwala zachować zalecanych odstępów, konieczne będzie nabijanie łat.

Rynny najczęściej sprzedawane są w odcinkach, które trzeba ze sobą łączyć. Najlepsze rozwiązanie to używanie złączek zaciskowych – klejenie i lutowanie jest bardzo wymagające i czasochłonne. Dobrze zainstalowana obejma zachowuje szczelność i mocno utrzymuje poszczególne fragmenty ze sobą.

Do instalacji rur spustowych najlepiej wykorzystać tzw. mufy, czyli fragmenty rynny z lejem, do którego przyłączamy pionową rurę odpływową.

Odstęp od ściany budynku do spływu powinien wynosić ok. 25-30 cm – spod okapu najlepiej wyprowadzić rynnę z pomocą skośnych kolanek, które pozwalają zachować efektywność odprowadzania wody i estetykę całej instalacji.

Jeżeli woda ma być odprowadzana bezpośrednio na działkę to warto przedłużyć wylot rynny i zaopatrzyć go w klapę burzową.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *