Rynny bezokapowe – plusy i minusy

Dach z okapem to najczęściej spotykane rozwiązanie, które ma sporo zalet. Wysunięty okap bardzo dobrze chroni przed ulewnym deszczem nie tylko elewację budynku, ale także jego wnętrze, np. w sytuacji gdy pozostawimy otwarte okna. Jednak coraz częściej spotykamy także dachy wykonane w technice bezokapowej. Szczególnie miłośnicy nowoczesnej architektury coraz częściej sięgają po to rozwiązanie, gdyż gwarantuje to doskonały dostęp do światła słonecznego (brak wysuniętej części dachu nie zaciemnia pomieszczeń) oraz gwarantuje modernistyczny wygląd domu. Dodatkowo w tym wypadku zbędna okazuje się czasochłonna konserwacja okapu.

Dopóki nad domem świeci słońce, dach bezokapowy jest doskonałym rozwiązaniem w wielu przypadkach – co jednak gdy zaczyna padać? Aby zabezpieczyć elewację przed ściekającą po ich powierzchni wodą trzeba zainwestować w sprawny i dobrze dopasowany system rynnowy. Klasyczne rynny nie sprawdzają się w tym zadaniu dobrze i znacząco psują estetykę takiego rozwiązania. Dlatego dla posiadaczy dachów bez okapów producenci przygotowali specjalne rozwiązania – rynny bezokapowe.

Jakie są zalety i wady takiego systemu?

Największą zaletą jest oczywiście idealne wkomponowanie w bryłę budynku. Rynny i rury spustowe można bardzo łatwo wkomponować w warstwę ocieplenia lub zakamuflować na jej powierzchni. Dobrze zamontowana instalacja bezokapowa jest z zewnątrz praktycznie niewidoczna i przypadkowy obserwator może odnieść wrażenie, że dany dom jest jej całkowicie pozbawiony. Dodatkowo nie należy się bać zmniejszonej wydajności takiej instalacji – rynny bezokapowe, dzięki przemyślanej konstrukcji nie różnią się efektywnością od rynien tradycyjnych.

Wadą jest tutaj konieczność planowania całej instalacji już na poziomie projektowym oraz znacznie bardziej skomplikowana instalacja całego systemu. Co za tym idzie, również konserwacja rynien bezokapowych będzie znacznie trudniejsza i bardziej wymagająca. Zwykle nie ma co liczyć na samodzielny montaż takich rynien – ich specyfika wymaga ogromnej dbałości zarówno pod względem technicznym jak i estetycznym. Jedynie wprawna ręka fachowca może poradzić sobie z takim zadaniem.

Znaczącą wadą jest w tym wypadku również znacznie wyższa cena całej instalacji – nieporównywalna nawet z tradycyjnymi rynnami stalowymi lub PCV. Dachy bezokapowe dotyczą zwykle budynków przemysłowych oraz domów jednorodzinnych utrzymanych w bardzo nowoczesnej stylistyce – w ich wypadku zwykle koszty nie grają tak dużej roli. Przeciętny człowiek, który buduje swój wymarzony dom po to, by wygodnie mieszkać w nim z rodziną zwykle wybiera rozwiązanie tradycyjne – dach z okapem. Być może przyszłość rozwiąże te problemy i bezokapowe dachy na stałe wpiszą się w architekturę nowobudowanych osiedli.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *