Rynny a kolor dachu i elewacji – jak je odpowiednio dobrać?

Przy dobieraniu odpowiedniego systemu rynnowego lub jego parametrów warto poradzić się zawodowca. Jednak wybór estetycznych walorów rynien zależny jest zwykle jedynie od gustu i projektu samego domu. Wydawać by się mogło, że jest to zadanie banalne, ale w praktyce okazuje się, że kolor rynien nie jest wcale prosty do wybrania. Jak dobrać idealny? Czy kierować się jedynie kolorem pokrycia dachowego czy też trzeba dopasować całość również do elewacji? Zdania są podzielone.

Najczęściej kolor rynien dobiera się do koloru pokrycia dachowego. Takie rozwiązanie pozwala na płynne wtopienie rur w bryłę budynku i dyskretne ukrycie mało ozdobnej instalacji. Czasami stosuje się rozwiązanie, które jeszcze bardziej pomaga zakamuflować odpływy – rynny wokół dachu zakłada się w kolorze dachu, ale rury spustowe dopasowuje się barwą do koloru elewacji. Jednak stare przysłowie mówi, że o gustach się nie dyskutuje i bardziej awangardowi projektanci stawiają na nawiązanie kolorem sytemu rynnowego do zupełnie innych elementów domu. Czasami spotyka się rynny dedykowane barwą np. do balustrad balkonowych lub podbitki dachowej. Większość estetów uważa, że całe wyposażenie domu – dach, podbitka, stolarka okienna, drzwi i bramy powinny być w tym samym kolorze – oczywiście rynny również. Nie można powiedzieć jaka jest jedyna prawdziwa zasada, ale można spojrzeć na najczęściej używane połączenia i rozwiązania.

Domy tradycyjne zwykle posiadają dachy i elewacje w kolorach naturalnych lub nowoczesnych – miłośnicy ekologii zwykle decydują się na zielenie, podczas gdy bardziej awangardowi lokatorzy wolą niebieski lub fioletowy. Domy w stylu klasycznym lub dworki kochają czerwień – w nawiązaniu do cegły i tradycyjnej dachówki ceramicznej. W tym wypadku zakłada się zwykle rynny czerwone lub – bardzo stylowe, ale również niezwykle kosztowne – rynny miedziane. Architektura nowoczesna woli minimalizm i jednolitą kolorystykę. Zwykle dach nie różni się mocno od elewacji i w tym wypadku instalacja kontrastujących rynien byłaby błędem. Zwykle królują tu jasne odcienie – kremowy, grafitowy i wszelkiego rodzaju szarości. Moda nie powinna jednak ograniczać kreatywności – jeżeli ktoś uważa, że konkretne połączenie idealnie pasuje do jego domu, to wszelkiego rodzaju porady należy traktować jedynie jako wskazówki.

Nie zawsze jednak mamy pełną dowolność – miejscowy plan zagospodarowania przestrzeni lub warunki zabudowy narzucają kolor pokrycia dachowego. Co prawda nie określają one koloru rynien, ale ponieważ w tym wypadku barwa dachówki jest zwykle najbardziej znacząca, to wybór zostanie mocno ograniczony.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *