Na jakim etapie budowy montować rynny?

Budowa domu to proces wieloetapowy, w którym zachowanie kolejności zadań ma czasami kluczowe znaczenie dla powodzenia całego projektu. Czy montaż rynien wymaga przestrzegania takiego harmonogramu i na którym etapie budowy swojego wymarzonego domu najlepiej zainstalować orynnowanie?

Aby móc zainstalować rynny, trzeba mieć możliwość zamontowania mocujących je haków. Ponieważ klasyczne rynny montowane są do krokwi dachowych to do wykonania tej pracy niezbędne będzie stworzenie kompletnej więźby dachowej. Dla laika rynna jest ostatnim elementem, który wieńczy pracę nad dachem budynku, ale rozpoczęcie instalacji systemu orynnowania musi rozpocząć się nieco wcześniej. Związane jest to z faktem, że sprawnie działające rynny to nie tylko korytka i odpływy.

Kiedy więźba dachowa jest już wybudowana, dekarze ukończyli już wstępne prace przed instalacją pokrycia a dach posiada już izolację oraz deskowanie, można przystąpić do montażu pasa nadrynnowego. Jest te element, dzięki któremu woda ściekająca z dachu nie będzie trafiać pod nie, ale dokładnie do ich wnętrza. Następnie wykonywany jest okap dachu oraz przybijana jest kratka okapowa, która zabezpiecza przed dostawaniem się pod połać gryzoni oraz ptaków.

Same rynny można zacząć instalować na tym etapie, lub poczekać z tym do czasu aż gotowe będzie kompletne pokrycie dachowe. Ogólnie można przyjąć, że dom w stanie surowym otwartym powinien już posiadać kompletny system orynnowania – być może nie ma to szczególnego znaczenia dla kolejności prac czy harmonogramu, ale znacząco poprawia komfort związany z pracami wykończeniowymi.

Ostatecznie odłożyć można tą czynność do czasu rozpoczęcia prac przy stolarce okiennej i drzwiowej – czyli wtedy gdy budynek zabezpieczany jest już przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Na tym etapie rozpoczyna się już porządkowanie terenu po ciężkich pracach budowalnych i dom zaczyna przyjmować swój ostateczny kształt. Rynny pozwalają w razie opadów zabezpieczyć teren przed rozmywaniem i dużą ilością kałuż, które mogą poważnie utrudnić prace wykończeniowe.

Warto pamiętać by przy montażu rynien wykonanych z tworzyw sztucznych nie wykonywać tej czynności późną jesienią lub zimą. Niskie temperatury sprawiają, że PCV staje się kruche i montaż w tym stanie może zwiększać ryzyko uszkodzeń cennych elementów. Rynny metalowe są odporniejsze, ale również nie zaleca się montażu w trakcie mrozów. Warto zaplanować prace tak, aby orynnowanie powstawało w czasie dodatnich temperatur – wiosną, latem lub ostatecznie wczesną jesienią.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *