Magazynowanie wody opadowej

Do czego przydaje się deszczówka? Wiele osób powie, że absolutnie do niczego i dlatego przepuszczamy ją jedynie przez rynny i pozwalamy uciec do kanalizacji. To jednak niekoniecznie cała prawda. W codziennym życiu potrzebujemy całkiem sporej ilości czystej wody – do mycia lub spożycia. Jednak inne czynności w domu mogą być wykonywane przy użyciu wody deszczowej. Nie ma żadnego problemu by deszczówką podlewać ogródek, myć samochód lub podjazd.

Największą zaletą deszczówki jest to, że jest dostępna za darmo i dosłownie spada z nieba. Aby móc z niej skorzystać trzeba jednak ją jakoś złapać. Magazynowanie wody opadowej to bardzo dobra metoda na ograniczenie kosztów eksploatacji domu i sposób na ekologiczne prowadzenie swojego gospodarstwa.

Najprostszą i stosowaną od wieku metodą łapania deszczówki jest zwykła beczka. Ustawiony pod rynną pojemnik wyłapuje wodę i w ten sposób pozwala wykorzystać ją później. Jednak takie rozwiązanie ma kilka wad. Po pierwsze nieco burzy estetykę budynku – beczka podstawiona pod rynnę być może pasuje do wiejskiego domu w stylu folkowym lub domku na działce, ale w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym sprawdza się raczej średnio.

Posiadając nieco zasobów finansowych i chęci lepiej zainwestować w profesjonalny system magazynowania wody opadowej ze zbiornikiem podziemnym. Woda z rynny w tym wypadku odprowadzana jest rurą spustową wprost do rezerwuaru zakopanego na działce, który nie burzy estetyki otoczenia i nie zajmuje cennego miejsca na powierzchni. System wyposażony jest w filtr, który oczyszcza zebraną deszczówkę z większych zanieczyszczeń i wprowadza ją do osobnej instalacji wodociągowej. W zależności od możliwości i potrzeb taka instalacja może obejmować ogród lub wprowadzona być do wnętrza budynku – np. w celu wykorzystania do prania lub wypłukiwania toalety. Cena takiego układu nie jest mała, ale dość szybko inwestycja zwraca się w postaci obniżonych rachunków za wodę. Dość szybko podziemny zbiornik zarobi na siebie i zacznie przynosić realne oszczędności.

Co jednak zrobić gdy opady trwają wiele dni lub tygodni? Czy zbiornik nie przepełni się nagle i nie doprowadzi do tego, że przepełnione rynny zaczną zalewać elewację lub na środku ogródka wybije nam nagle gejzer? Nic takiego się nie stanie – instalacja posiada system zapobiegający przepełnieniu. Zbiornik podłączony jest bezpośrednio do kanalizacji specjalnym odpływem, który usunie nadmiar wody z działki do miejskiego ścieku.

Magazynowanie deszczówki to jedna z metod – tuż obok rekuperatorów oraz baterii słonecznych – które pozwalają oszczędzić znaczne ilości pieniędzy i uniezależnić się nieco od zewnętrznych źródeł zaopatrywania w potrzebne media.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *