Japoński wynalazek – Kusari Doi

Rynna kojarzy się jednoznacznie – okalająca okap rynna i pionowe rury spustowe to coś co w świadomości posiadaczy domów stanowi jedną i niezmienną definicję rynny. Czy jednak jest to jedyny sposób na to, aby odprowadzić wodę z dachu?

Japończycy znani są ze swojej miłości do pięknych ozdób i sprytnych rozwiązań – wiąże się to z ich kulturą oraz wielowiekową tradycją. To właśnie Azjaci zaprojektowali unikalny system rynnowy, który pozwala nie tylko złamać rutynę klasycznej rury spustowej, ale także zmienić charakter budynku.

Łańcuchy rynnowe łączą w sobie praktyczne działanie klasycznej rynny z walorami dekoracyjnymi. Łańcuch rynnowy może mieć postać tradycyjną – tzn. spływ stanowią ogniwa pionowo zwisającego łańcucha. Rozwiązanie to nie jest nowe, gdyż miłośnicy architektury zabytkowej mogą kojarzyć podobne systemy stosowane między innymi w niektórych drewnianych kościołach.

Bardziej dekoracyjna postać łańcucha rynnowego Kusari Doi składa się z szeregu niewielkich, ozdobnie wykonanych pojemników umieszczonych wzdłuż zwisającego łańcucha. Czy nie jest to jednak zwykła fanaberia artystów i taki system może skutecznie sprawdzić się w klasycznym domu? Jak najbardziej łańcuchowe rynny dają sobie radę z wodą deszczową – jedynym problemem jest to, że montaż takiego systemy wymaga nieco doświadczenia i umiejętności. O ile prostą rurę z PCV zainstalować może w domu prawie każdy, to montaż Kusari Doi będzie raczej wymagać pomocy fachowca.

Łańcuch rynnowy ma kilka ważnych zalet w porównaniu do klasycznej rury spustowej. Po pierwsze stanowi niezwykłą ozdobę domu – pięknie wykonane ogniwa łańcucha i metalowe pojemniczki w dekoracyjnych kształtach to wyjątkowo unikalny sposób na zmianę stylistyki otoczenia. Ale warte uwagi są też specyficzne właściwości takiego łańcucha. Woda przelewająca się między pojemnikami hamuje i zmniejsza siłę z jaką uderza o podłoże. Dzięki temu uniknąć można wymywania ziemi w miejscach gdzie woda odpływa z rynien.

Łańcuch Kusari Doi jest znacznie dyskretniejszy i mniej widoczny niż gruba rura odpływowa, która bardzo często szpeci elegancką elewację domu lub tarasu. Nie należy bać się takiego rozwiązania jeżeli powierzymy instalację profesjonaliście – fachowiec zadba o odpowiednią drożność systemu, ustawi łańcuch w taki sposób by woda nie uciekała na boki i zapewni mocny montaż, który zabezpieczy łańcuch przed oberwaniem się w wyniku obciążenia wodą lub lodem.

To idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie unikalną estetykę i posiadaczy pięknych ogrodów np. w stylu Zen.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *