Jakie są koszty orynnowania domu?

Największą zmorą każdego inwestora budującego dom są oczywiście pieniądze. Problemy z biurokracją, konieczność dopilnowania ekipy, terminów oraz wszelkich formalności to oczywiście poważne trudności, ale jeżeli kończą się pieniądze to praktycznie nic nie można dalej zrobić. To z tego powodu, najczęściej zadawanym pytaniem w branży budowlanej jest: „ile to będzie kosztować?”.

Wykonanie orynnowania w porównaniu z innymi pracami wykończeniowymi wydaje się być sprawą banalną i niezbyt kosztowną – np. w stosunku do ceny pokrycia dachowego. Jednak warto zainteresować się tym tematem i nie ignorować kwestii dotyczącej rynien, gdyż cała kwestia nie wygląda wcale tak różowo jak w pierwszej chwili może się wydawać. Ostateczna cena będzie oczywiście zależna od wyboru konkretnego modelu rynien – cena może być bardzo różna w zależności od średnicy, zastosowanej technologii lub materiału z którego wykonana będzie instalacja. Ale jednym z ważniejszych czynników determinujących koszt założenia rynien jest stopień komplikowania dachu. Jeżeli weźmiemy pod uwagę dwa dachy o identycznej powierzchni, ale bardzo różnych kształtach – np. prosty dwuspadowy oraz wielospadowy, to może okazać się, że dwa kosztorysy są mocno rozbieżne.

Dodatkowo zapłacić trzeba będzie także za montaż. Zwykle najtaniej wychodzi zawsze wykonywanie orynnowania z polichlorku winylu – dodatkowo jest to rozwiązanie, które oferuje szeroki wybór kolorów i elementów. Lekkie i trwałe elementy mają wiele zalet, ale nie zawsze sprawdzają się w każdych warunkach – tworzywa sztuczne nie przepadają za bardzo dużymi temperaturami i silnym słońcem. W takim wypadku można zdecydować się na nieco droższy, bardziej klasyczny system ze stali ocynkowanej. Takie rynny zwykle są bardziej odporne na działanie słońca, ale wymagają konserwacji w celu ochrony metalu przed korozją.

Oba te problemy – rdzewienie i odporność na warunki atmosferyczne – rozwiązuje instalacja aluminiowa, która jednak będzie znacznie droższa. Cena aluminiowych rynien to zwykle niemal dwukrotność kosztów potrzebnych do zainstalowania rynien z PCV. Najbardziej wymagający użytkownicy mogą pokusić się także o rynny miedziane – ich trwałość jest ogromna, a w przypadku stylizowanych dworków ogromną zaletą jest także ich niepowtarzalna estetyka. Niestety za jakość trzeba słono płacić – koszt rynien miedzianych jest dwukrotnie wyższy od instalacji systemu aluminiowego i może bardzo poważnie nadwyrężyć budżet każdego inwestora. Warto wziąć pod uwagę ten fakt i jeszcze na poziomie projektowym poprosić o wycenę eksperta lub firmę zajmującą się montażem rynien. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *