Drobne naprawy rynien – co można zrobić na własną rękę?

Rynny zapewniają odprowadzenie wody z dachu domu w taki sposób, aby zabezpieczyć przed wilgocią elewację oraz fundamenty budynku. Z tego powodu jest to bardzo ważny, chociaż często niedoceniany element wyposażenia każdego domu. Dopóki rynny działają sprawnie – nie zwracamy na nie uwagi. Dopiero awaria sprawia, że zaczynamy doceniać komfort płynący z posiadania sprawnego systemu orynnowania. To dlatego tak ważna jest okresowa konserwacja oraz czyszczenie rynien dla zapewnienia im drożności oraz skontrolowania stanu całej instalacji. Co jednak gdy okaże się, że przy wiosennym przeglądzie wyjdzie na jaw jakiś problem lub nieszczelność? Czy do naprawy rynny zawsze trzeba wzywać fachowca, czy też można sobie z defektami poradzić samodzielnie?

Z pewnością poważne uszkodzenia rynien wymagają interwencji fachowca – jednak niektóre z drobniejszych problemów można postarać się usunąć na własną rękę. Tak można na przykład poradzić sobie z nieszczelnościami na łączach, które można spróbować naprawić przy użyciu kleju i silikonu w przypadku rur wykonanych z polichlorku winylu.

W przypadku nieszczelności na rynnach wykonanych z metali można skorzystać z gotowego zestawu naprawczego dostępnego w dobrych marketach budowlanych. Zwykle składa się on z kawałka samoprzylepnej papy bitumicznej, którą przykleja się do nieszczelnego miejsca w podobny sposób jak plaster na ranę. Przy stwierdzeniu, że metalowa rynna posiada widoczne ogniska rdzy, można samodzielnie zamalować te miejsca antykorozyjną farbą lub specjalnym preparatem cynkowym.

Naprawa rynien

W przypadku uszkodzeń większych, gdy korozja zdążyła już poważnie naruszyć powierzchnię metalu znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wymiana całego elementu. Tą czynność można również wykonać samodzielnie, ale warto mierzyć zamiary na siły i pamiętać, że praca nawet na względnie niewielkiej wysokości wymaga zachowania zasad BHP.

Posiadacze domów piętrowych powinni w ogóle zrezygnować z samodzielnych prób konserwacji i napraw rynien. Praca na drabinie wygląda na zadanie proste kiedy oglądamy ją w wykonaniu profesjonalisty, ale bez doświadczenia lepiej skapitulować i jednak wezwać do tego zadania firmę dekarską.

Swoistym rodzajem „napraw” jest też udrażnianie rynien w przypadku stwierdzenia, że nie odprowadzają wody dość efektywnie. Najczęstszym problemem odpowiadającym za ten stan rzeczy jest po prostu nagromadzenie zanieczyszczeń – błota, szyszek czy suchych liści w przewodzie rynnowym. Z tym problemem łatwo można poradzić sobie własnymi siłami przy użyciu silnego strumienia wody z myjki ciśnieniowej lub węża ogrodowego.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *