Czy rynny są obowiązkowym elementem budynków?

Czy każdy budynek musi mieć rynny? Jeżeli zajrzymy do prawa budowlanego, to nie znajdziemy tam żadnego zapisu, który odgórnie mówiłby o tym, że rynna jest niezbędnym wyposażeniem domu. Oznacza to, że orynnowanie jest kwestią wyboru. Jak to jednak wygląda w praktyce?

Czy można po prostu zrezygnować z instalacji odprowadzającej wodę z dachu i oszczędzić nieco pieniędzy? Teoretycznie tak – jeżeli dom jest niski i posiada daleko wysunięte okapy to rynna może okazać się zbędna. Jednak w pozostałych przypadkach brak rynien może być przyczyną dość poważnych problemów – oczywiście zauważalnych dopiero po pierwszych większych opadach deszczu.

Czym skutkuje brak rynny w tradycyjnym domu jednorodzinnym? Pierwsza rzecz, która poważnie ucierpi będzie elewacja – brak odprowadzenia domu spowoduje, że woda ściekająca z okapu będzie zalewać ściany budynku w dość losowych miejscach. Pół biedy jeżeli deszczówka lać się będzie jedynie po ścianie, ale jeżeli przy tym trafi na uchylone lub otwarte okno to problem poszerzy się dodatkowo o zniszczone wyposażenie domu. Zawilgocone izolacje termiczne z czasem przestaną spełniać swoje zadanie a brudna, pełna zacieków ściana z pewnością nie będzie powodem do dumy. Jednak na tym nie kończą się problemy.

Woda ściekająca swobodnie z dachu powoduje rozmywanie terenu dookoła domu. Skuteczna rynna pozwala ujarzmić moc wody i skierować ją dokładnie tam gdzie chcemy. A przecież ważne jest to aby wilgoć odprowadzić jak najdalej od domu i jego fundamentów. Spora liczba osób może uważać, że gdyby ich dom pozbawić rynien to jedynym problemem stałaby się deszczówka spływająca po ścianach, ale gdyby w ramach eksperymentu faktycznie pozbyć się orynnowania to okazałoby się, że po każdym deszczu podwórko zamienia się w bagno. Zalegająca woda nie mogąca znaleźć odpływu zmniejsza komfort użytkowania, niszczy ogród i powoduje wiele innych nieprzyjemnych skutków. Jak mówi stare przysłowie – kropla drąży skałę. To powiedzenie ma zastosowanie także do deszczówki. Woda prowadzona rynnami omija także cokoły, co jest ogromną zaletą, gdyż wieloletnie narażanie ich na wpływ opadów może spowodować efekt podobny do erozji.

Czy zatem rynny są potrzebne? Tak! Zdecydowanie można powiedzieć, że dobra rynna to przyjaciel domu i ogrodu. Dzięki dobremu orynnowaniu unikamy problemów związanych z niszczeniem wielu ważnych elementów domu, zachowujemy estetykę ścian oraz terenu dookoła budynku. Dodatkowo rynna pozwala na magazynowanie deszczówki, która przyda się do podlewania ogródka lub mycia samochodu.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *