Czy można ze sobą łączyć systemy rynnowe: stalowy i PCV?

Producenci oferują systemy orynnowania wykonane z różnych materiałów – tworzyw sztucznych, stali, aluminium lub miedzi. Ich ceny i właściwości są bardzo zróżnicowane, ale pozostaje jedno pytanie, które zadawane jest dosyć rzadko. Czy można połączyć rynnę metalową z rynną wykonaną z PCV?

W pierwszej kolejności można byłoby się zapytać, po co w ogóle coś takiego robić? Przecież instalując rynny lepiej zdecydować się na jednolity system, który będzie ze sobą kompatybilny pod względem technicznym oraz estetycznym. Jednak czasami zdarza się, że mieszkańcy domów w zabudowie segmentowej posiadają rynny prowadzone w postaci jednego ciągu obejmującego wszystkie posesje. Czy jeden z sąsiadów może zdecydować się na instalację plastikowego fragmentu na własnej działce i połączenie go ze stalowym ciągiem należącym do pozostałych domów?

Problem w tym wypadku jest dość duży – teoretycznie można byłoby dopasować elementy o tej samej średnicy, ale nie gwarantuje to kompatybilności złączek, które pozwolą zachować szczelność takiego połączenia. Rynny z PCV oraz rynny stalowe łączone są zwykle nieco innymi metodami i tworzenie przejściówek, które mogłoby szczelnie połączyć dwa systemy byłoby bardzo trudne i kosztowne. A nawet jeżeli, ktoś byłby w stanie podjąć takie ryzyko to pamiętać musimy, że rynna jako całość jest instalacją dość dynamiczną termicznie.

W czasie upału poszczególne elementy rozszerzają się i kurczą przy spadku temperatury otoczenia. Mimo, że są tu nieznaczne ruchy, to ich zignorowanie może być zgubne w skutkach. Problem polega na tym, że rynna z tworzywa sztucznego znacząco różni się rozszerzalnością termiczną od rury wykonanej z metalu. Może okazać się, że po dosztukowaniu fragmentu z innego materiału całość zostanie zweryfikowana pierwszym upałem lub mrozem. Dlatego właśnie zdecydowanie nie poleca się łączenia elementów wykonanych z różnych materiałów – nawet gdyby udało się je szczelnie połączyć. Pozostaje jedynie odizolowanie swojego fragmentu orynnowania od tych należących do sąsiadów – będzie to jednak możliwe tylko w wypadku gdy każdy segment posiada własną rurę odpływową, a inni mieszkańcy wyrażą na taką operację zgodę.

Prawdopodobnie będzie się to wiązało z koniecznością opłacenia wszystkich koniecznych robót – na swojej posesji oraz działce sąsiadów. Znacznie taniej wypada trzymanie się technologii, którą zastosowano – jeżeli chcemy wymienić swój fragment rynny, to warto dopasować się do rozwiązania pierwotnego. Jeżeli rynna była z tworzywa to zastosujmy nowe elementy z PCV. Unikniemy w ten sposób problemów, zbędnych kosztów i kłótni w gronie sąsiedzkim.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *