Czy ekologiczne drewniane rynny mają sens?

Coraz więcej osób w Polsce zwraca uwagę na problemy związane z ochroną środowiska naturalnego i ekologii. Młodzi ludzie coraz bardziej pragną by ich życie przebiegało pod znakiem „bycia eko” – nie tylko w kwestii żywienia czy mody, ale także w przypadku domów, w którym chcą żyć. Ekologiczne materiały i powrót do korzeni to temat, który zaczyna być modny. Jednym z pro-ekologicznym rozwiązań w budownictwie są też drewniane rynny – czy budowanie instalacji odprowadzającej wodę z drewna ma sens?

Oczywiście drewniane rynny to rozwiązanie zarezerwowane dla domów posiadających dach kryty gontem drewnianym, trzciną lub innymi ekologicznymi materiałami – trudno oczekiwać by klasyczny dom jednorodzinny z dachem pokrytym blachodachówką wyposażać w rynny z drewna. Nad takim rozwiązaniem warto zastanowić się w przypadku domów z bali drewnianych – nie jest to zresztą pomysł nowy. Odwiedzając skanseny można zobaczyć, że w przeszłości drewniana rynna była rozwiązaniem dość powszechnym.

Szczególnie tereny górskie bogate są w przykłady domów wyposażanych w rynny wykonane z drewna. Jednak można powiedzieć, że dawniej nie było innego materiału do wykonywania takich instalacji i była to po prostu konieczność – czy w czasach gdzie dostęp do metali i tworzyw jest powszechny warto inwestować w takie rozwiązanie? Cóż – odpowiednio zaimpregnowane i przygotowane drewno doskonale poradzi sobie z takim zadaniem. Woda oczywiście ma na drewno zgubny wpływ, ale w takim razie co sprawia, że dachy z drewnianego gontu wytrzymują wiele lat opadów bez większych problemów? Odpowiednie ukształtowanie oraz impregnacja sprawia, że drewno zmienia swoje właściwości.

Nie możemy zapominać o tym, że technologia idzie naprzód i obecnie oferowane rynny drewniane nieco różnią się od swoich dawnych kuzynów. Aktualnie nieliczni producenci takich instalacji pokrywają ich wnętrze warstwą bitumiczną, dzięki czemu spływająca woda nie ma bezpośredniego kontaktu z drewnem wewnątrz rynny. Czy zatem jest sens inwestować w taki produkt? Każdy posiadacz drewnianego domu z pokryciem wykonanym z naturalnych materiałów może wziąć to rozwiązanie pod uwagę – z pewnością estetycznie lepiej wpisze się ono w bryłę budynku niż plastikowa rura okalająca dach.

Żywotność współczesnych rynien drewnianych dorównuje wytrzymałości klasycznych instalacji z blachy ocynkowanej lub PCV. Jedyne z czym trzeba się liczyć to fakt, że koszty będą o wiele wyższe niż w przypadku klasycznych, współczesnych rozwiązań. Po pierwsze mało jest firm tworzących takie produkty, po drugie niewielkie zapotrzebowanie na podobne wyposażenie wpływa mocno na cenę, a i sam proces tworzenia dobrych i odpornych rynien drewnianych również nie należy do najłatwiejszych. Niestety – za nietypowe rozwiązania zawsze trzeba słono płacić.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *